رنگ آلکیدی

رنگ آلکیدی چیست؟

رنگ آلکیدی ، پلی استر اصلاح شده با افزودن اسیدهای چرب می باشد. واژه آلکید، اصلاح شده نام اولیه آلسید (Alcid) بوده به ترکیب الکل و اسیدهای ارگانیک اشاره می نماید.اسید چرب در این موجب شکل گیری پوشش قابل انعطاف و خشک شدن رنگ می گردد.

رنگ آلکیدی دارای ویژگیهایی چون حفظ طولانی شید رنگی، براقیت مناسب و ثبات براقیت طولانی بوده و می توان آن روی سطوح فلزی، چوبی، سیمانی و گچی استفاده نمود. برای استفاده این نوع رنگ روی سوح فلزی، اجرای یک لایه رنگ آستری (پرایمر) آلکیدی توصیه می شود. این رنگها با افزودن پیگمنهای ضدخوردگی چون فسفات،کرومات، روی و سرب بمنظور حفاظت سازه ها در مقابل عوامل محطیی چون رطوبت و محطیطهای اسیدی در کاربردهای صنعتی، شهری و ساختمانی استفاده می شوند.

رنگ آلکیدی در انواع فام سفید تا مشکی تولید می شوند و بسته به درصد ترکیب روغن خشک شونده موچود، به سه دسته بلند، متوسط و کوتاه دسته بندی می شوند:

رنگ آلکیدی روغنی بلند حاوی درصد بالایی از روغن بوده و عموما بعنوان پوشش با غلظت متوسط ذر بازار به فروش می رسند و سرعت خشک شوندگی بالایی دارند.

رنگ آلکیدی روغنی متوسط از روغن کمتر و درصد بیشتر پلی استر تشکیل شده و کندتر خشک می شوند و بعنوان پوششهای پرجلا و پرداخت چوب استفاده می شوند.

رنگ آلکیدی روغنی کوتاه دارای درصد روغن بسیار کمتری نسبت به پلی استر بوده و بدین دلیا هواخشک نبوده و فقط در اثر حرارت خشک می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *